Псориатичен артрит: симптоми, диагностика, лечение

patient and doctor

Псориатичният артрит е хроничен, възпалителен артрит, който е придружен с псориазис. Това е автоимунно заболяване, което засяга кожата и ставите.

Псориатичният артрит може да доведе до значителна болка и разрушаване на ставите.

Приблизително около 30% от хората с псориазис развиват псориатичен артрит. Няма връзка между тежестта на псориазиса и развитието на псориатичен артрит.

Болестта засяга между между 1 и 5% от населението по света. Заболяването се отключва между 30 и 50 годишна възраст. В повечето случаи това става около 10 години след развитие на псориазис. Има хора, при които псориатичният артрит се появява преди наличието на псориазис. Обикновено това са по-възрастни пациенти.

Смята се, че причината за заболяването са генетични фактори, имунологични нарушения и фактори на околната среда (стрес, бактериални инфекции, травми). Точната причина за отключване на псориатичния артрит не може да бъде посочена категорично.

Симптоми

Наличие на псориазис

Болка и скованост в ставите

Подуване на ставите

Дактилит (подуване на пръстите на ръцете)

Промени по ноктите

Ентезит (възпаление на залавните места на сухожилията)

Умора

Диагностика

Лабораторни изследвания: обикновено се изследват маркери за възпалителен процес: СУЕ, CRP; Ревматоидни фактори  - липсата им в кръвта се счита за важно условие за поставяне на диагнозата псориатичен артрит, въпреки че около 10% от пациентите с псориатичен артрит имат позитивен ревматоиден фактор; Анинуклеарни антитела

Рентгеногрфия 

Компютърна томография

Магнитно-резонасна томография

Ултразвук – използва се за доказване наличието на синовит (възпаление на обвивката на ставата, наречена синовия)

Лечение

Кортикостероиди – могат да се прилагат и локално чрез инжектиране в засегнатите стави

Нестероидни противовъзпалителни средства

Болест-модифициращите антиревматични лекарства (БМАРЛ) действат върху причините за възпалението.

Биологични болестмодифициращи медикаменти – TNF alfa инхибитори, блокери на IL-17 – Adalimumab; Etanercept, Certolizumab pegol, Infliximab; Ustekinumab, Golimumab; Secukinumab; Ixekizumab; Guselkumab

JAK инхбитори – Upadacitinib; Tofacitinib

Биологичните медикаменти и JAK инхбиторите са безплатни за пациентите в България, тъй като се заплащат от Националната-здравноосигурителна каса.

Физиотерапия и рехабилитация – имат за цел да запазят обема на движение и да подобрят функциите на засегнатите стави, помагат за поддържане силата на мускулите

Оперативно лечение – когато ставите са увредени и се налага да бъде извършена смяна.