Псориазисът не подбира пол и възраст

Тази загадъчна болест се появява след различни нестандартни ситуации. Те могат да бъдат всякакви: къпане в студена вода, простуда, емоционално пренапрежение, всякакъв стрес.
Затова няма нищо чудно, че малчугани дори на няколко седмици след раждането си получават псориатични обриви. Та нали самото раждане е силен стрес! 

През последните години тази болест се диагностицира и при деца, но никой не може да отговори защо се наблюдава това. Вие вероятно вече знаете, че заболяването се проявява с кожни обриви с кръгла форма, покрити с белезникави люспички. Те имат ясно очертани граници. Могат да се сливат и да образуват цели “островчета”.

Най-често се разполагат на сгъвките на ръцете и краката,

както и по окосмените части на главата. Но понякога се появяват и по корема, ханша, на шията, ушите - с една дума, където си искат. Освен това при децата тези обриви се възпаляват много силно - кожата се зачервява, овлажнява се и забележимо отича. Всичко това затруднява диагностиката.

Понякога подобни обриви не се различават от хранителна диатеза. Когато псориазисът изчезне, той оставя след себе си светли петънца, въпреки че скоро кожата придобива нормалния си цвят.

А сега на въпроса ви - защо и децата страдат от псориазис? Съществуват доста теории, обясняващи причините за псориазиса, но основните са четири:

- за всичко са виновни вирусите;
- коренът на злото е нарушение в имунната система;
- проблемът е в силната замърсеност на организма - и на детето, и на неговите родители;
- болестта се предава по наследство.

Последното обяснение има най-много потвърждения заради своята нагледност. Псориазисът действително много често се предава по наследство - от поколение на поколение. Ако е болен един от родителите, вероятността и детето да се разболее, е 8-10 процента. Ако са болни и двамата - тази вероятност се увеличава на 35 до 40 процента.

Но освен генетична предразположеност, има и други механизми за развитие на болестта. И точно тук специалистите спорят много, но безрезултатно. До този момент няма единна представа за развитието на псориазиса.

ПРОФИЛАКТИКАТА Е ВАЖНА, АКО НЯКОЙ В СЕМЕЙСТВОТО СТРАДА ОТ ПСОРИАЗИС

Ако в семейството сте имали случаи на псориазис, детето трябва да се пази и наблюдава. То не трябва да се къпе в студена вода. Преди да реши да спортува, трябва да се посъветвате с лекар какво е допустимото за него натоварване. Ако детето се е разболяло с лека кашлица и хрема без температура, е необходимо да се посъветвате със специалист, за да ви назначи адекватно лечение.

Няма гаранция, че дори една банална простуда няма да провокира именно псориазис. Много внимателно измивайте плодовете и зеленчуците, и въобще спазвайте по-строга хигиена на хранене.

Защото псориатичният обрив често се появява след остри чревни инфекции. Ако малчуганът страда от алергия, нужно е колкото може по-бързо да определите алергена и да вземете съответните мерки. С една дума - вие трябва да проявявате по-голямо внимание и грижи към детето си. В този случай рискът от развитие на болестта забележимо ще се понижи.

МЕТОДИТЕ ЗА ЛЕЧЕНИЕ СА НЯКОЛКО

Лекарите предпочитат местната терапия. Таблетки се назначават само в тежките случаи, когато няма друг изход. Но ако ситуацията позволява, можете да минете с мехлеми, които оказват противовъзпалително действие. Както и да притежават отлюспващи свойства. Но такива препарати често оказват много странични ефекти. Детето трябва да се намазва само под наблюдението на лекар. В противен случай може да нанесат вреда, а не полза. Ако детето се измъчва от силен сърбеж, се назначават антихистаминни средства, бани с лекарствени билки - например с лайка и салвия. В тежките случаи обаче се налага болнично лечение, което включва и системи за детоксикация, както и специфично облъчване. Тази процедура дава възможност да се въздейства на патологичните процеси, действащи в дълбоките слоеве на кожата. Но след няколко сеанса се отразява благоприятно на здравето - намаляват зачервяването и отоците, постепенно изчезва и псориатичният обрив. Обаче и тук има едно “но”. Тя не е полезна за децата, защото може да навреди на очната леща.

Има още по-съвременна методика, при която на пациента се дават аналози на синтетичния витамин А. Те намаляват токсичното въздействие на организма и страничните ефекти са сравнително по-малки. И все пак и тази процедура се препоръчва в изключително тежки случаи. В последно време за лечение на псориазиса се използва синтетичният аналог на .

Мехлеми на неговата основа просто правят чудеса. За достатъчно кратък срок обривите започват да заздравяват и кожата се изчиства. Но всички медикаменти могат да се приемат само с разрешение на специалист.

Източник: http://www.blitz.bg/article/11803