Остеопорозата засяга всяка трета жена, но едва 3% от болните се лекуват

В България все още заболяването не се познава достатъчно добре, липсва ранна диагностика, както и достатъчно медикаменти, и като цяло достъпът до лечение е затруднен.

“Медицината е силна, когато болестта е слаба, но когато болестта стане по-силна, лекарите са в ситуация на нокаут”, коментира доц. Михаил Боянов от Клиниката по ендокринология на Александровска болница в София – председател на Българското дружество по клинична дензитометрия.
Д-р Боянов представи данни от Националната програма за ограничаване на остеопорозата, осъществявана през периода 2005-2010 г. и финансирана от Министерството на здравеопазването. Данните сочат, че една трета от жените над 50-годишна възраст, участвали в програмата, съобщават за намален ръст с над 3 см спрямо младата си възраст. “Намаляването на ръста често е показател за настъпване на бедрени и прешлени фрактури”, обясни доц. Боянов. Друг рисков фактор за развитие на остеопорозата е фамилната обремененост (фрактури при родителите).
Наличие на фамилна обремененост са посочили 4% от изследваните жени над 50-годишна възраст. Близо 12% от жените на тази възраст са заявили, че пушат. Една четвърт (23%) от жените над 50 години са посочили, че имат предшестващи фрактури. Най-честите счупвания са на китката – 9%. “На около 60 години жената не успява да се предпази при падане и обикновено пада на ръката си, затова счупванията са най-вече на китка”, уточни доц. Боянов. Почти два процента от жените, участвали в анкетата, са посочили, че имат бедрени фрактури. “Тази фрактура е най-тежка и е сериозен показател за развитие на остеопороза. Тя често води до парализа или до преждевременна смърт. Продължителността на живота след бедрена фрактура е по-малко от 10 години. Една трета от хората с бедрени фрактури умират още през първата година”, обясни д-р Боянов.

Част от изследваните – 2,3%, се оказва, че са имали счупвания на прешлени, но не са знаели за това. Била им е поставена диагноза “дископатия” и при случайно изследване с рентген в по-късен етап е установено, че имат счупен прешлен. При хора със счупен прешлен вероятността да се счупят съседните прешлени е 8 пъти по-голяма. Тези счупвания също не са безобидни, защото променят стойката, променят и пространството, в което се поместват белият дроб, сърцето и други вътрешни органи, обясниха специалистите.
Основното изследване за остеопорозата е измерването на костната плътност. По определена от Световната здравна организация индикация на костна плътност под -2,5 е сигурен показател за остеопороза, а от -1 до -2,5 – за остеопения, или намалена костна плътност, при която има повишен риск от счупвания. Резултатите от изследването сочат, че 16,8% жени на възраст от 50 до 89 години имат остеопороза, а 45,5% са с остеопения. Хора, при които костната плътност е -1, се считат за здрави – 37,7%.
Честотата на остеопорозата нараства с възрастта. Според резултатите 52% от изследваните жени на възраст от 50 до 59 години са здрави, близо 50% във възрастовата група 60-69 години са развили остеопения, а 32% над 70-годишна възраст – остеопороза. “Изводът е, че всяка трета или четвърта жена, която доживее до 80-годишна възраст, ще има остеопороза и фрактури”, посочи доц. Боянов. Средната честота на заболяването у нас е 16,8%, в Армения е 32%, в Словения – 27,5%, в Полша – 18,5%, в Румъния – 11,5%, а в Русия – 33,8%.
Най-лесната профилактика – добавка
в храните на калций и витамин D
Специалистите припомниха, че преди две години НЗОК е покривала 50% от стойността на лечението на пациентите с остеопороза. Тогава по линия на Здравната каса са се лекували близо 18 000 пациенти, което също е малко в сравнение с други европейски държави. След като реимбурсацията спада на 25%, броят на лекуваните жени е намалял на 13 000. В Чехия Здравната каса изплаща 80% от лечението, в Словакия – над 90%, а в Латвия и Румъния – 50%.
В България разполагаме с около четири съвременни апарата за измерване на костна плътност на милион население. Международната остеопорозна фондация препоръчва около 10 апарата на милион население. За сравнение – в Гърция и в Турция разполагат с 20 апарата на милион население, посочиха специалистите. Те заявиха, че остеопорозата е значим здравен проблем, който изисква средства, за да не се плаща човешка цена. Необходимо е да се инвестира в обучение на лекари и на пациенти, защото много често болестта се подценява. Нужно е да се подобри медицинската инфраструктура, тоест да има равномерно разпределение на средствата за диагностика и лечение.
Според тях най-лесната профилактика е достатъчната добавка в храните на калций и витамин D. Добра профилактика е също движението, което стимулира мускулите, които са опора на костите. С движението жената поддържа гъвкавост и координация, които й помагат при падане да се предпази, а оттам – и да избегне фрактура. Първото изследване за остеопороза тя трябва да направи в постменопауза. Изследването е особено важно, ако има рисков фактор – предишни фрактури или наследствена обремененост.

източник: http://zaman.bg/bg/osteoporozata-zasyaga-vsyaka-treta-zhena-no-edva-3-ot-bolnite-se-lekuvat/