Д-р Бончо Бонев: Ревматоидният артрит се лекува с движение

Когато поставили на Огюст Реноар тази диагноза, той дори не е можел да си представи, че много скоро ще му се наложи да твори, привързвайки четката към парализираната китка на ръката си.
Изминалият от Реноар до днес век не е особено оптимистичен: лекарите все още смятат ревматоидният артрит за най-голямата мистерия и твърдят, че не познават друго заболяване, което с такава неизбежност да лишава хората от радостта на живота. Това за голямо съжаление е почти закон: всеки втори пациент след 10 години напълно губи работоспособността си, а ако не се лекува правилно - много по-рано.

Завесата на тайната на ревматоидния артрит за читателите на вестник “Доктор” повдигна д-р Бончо Бонев, невролог, психотерапевт и иглотерапевт, консултант на в. “Доктор”. 

- Д-р Бонев, каква е причинатаза ревматоидния артрит?
- Това е един от най-фундаменталните въпроси, които си задават медиците. “Кандидатите” са много, но науката все още не се е изказала категорично коя е причината за възникване на това сериозно заболяване, една ли е или са няколко... Във всеки случай, така или иначе, добре познати са факторите, които допринасят за възникването на това хронично заболяване на ставите: пушене, тежък стрес, хормонални смущения, хипотермия, вирусни инфекции (например грип), аборт или трудно раждане за жените, както и генетичната предразположеност.

- Какво общо има с това полът?
- С известна уговорка, можем да кажем, че ревматоидният артрит може да се смята за “женска” болест: представителките на нежния пол боледуват 4 пъти по-често, отколкото мъжете. Профилът на пациента е: стройна жена на около 50 години в периода на климактериумните нарушения, т.е., когато отслабва защитният фон на хормона естроген.

- Как да не го пропуснем, възможна ли е профилактика?

- Проблемът е, че една дузина болести на ставите първоначално дават една и съща картина.

Понякога ревматоидният артрит се крие дори... зад вирусен хепатит - видимо същата болка, същите отоци. И ако към типичните симптоми се присъединят и температура, втрисане и слабост, пациентът просто решава, че има настинка и дълго време пие чай от малини...

Обикновено всичко започва от ставите на китките,

при това - симетрично - от двата показалеца, средния и безименния пръст. Но след това тъжната история е в състояние точно да се повтори във всяка друга става от човешкото тяло, дори теоретично и във всички 186! Получава се “дяволски коктейл”: ставите постепенно губят подвижността си и се разрушават, болката става постоянен спътник - тя не “лиже” ставите, както при ревматизма, а при най-малкото движение “хапе”, “откъсва парчета”, измъчвайки човека седмици наред, месеци, години, и в крайна сметка понякога променя психиката му. Но това не е всичко. В същото време

може да пострадат и бъбреците, сърцето, белите дробове, кръвоносните съдове, достигайки дори до фатални усложнения

Ето защо трябва да се бие тревога и при най-малкото съмнение и, разбира се, да не се очаква, че “всичко ще се разреши от само себе си”. Със сигурност се знае: ставите се деформират и разрушават за 3-4 години от началото на заболяването.

Ако започнете лечение по пълната програма през първата година или две - ще избегнете инвалидизирането, а по-късно просто ще е нереално да се надявате, че може да се повтори ситуацията.

- Максималното, което може да се направи?
- Максимумът е да се потисне веднъж започналият процес, т.е. да се отървете от болката, подуването, сковаността на ставите и да се постигнат нормални лабораторни показатели (т.е., както казват лекарите, за постигане на ремисия на болестта). Но това е възможно само с помощта на лекарствата!

Ревматоидният артрит е автоимунно заболяване, то само се поддържа. И надеждите за лечение с хомеопатия, бабини рецепти, баене - по-добре ги забравете.

Трябва да се лекувате постоянно - не от случай на случай, не от криза до криза, не от болка до болка

А това означава на практика цял живот да приемате най-малко два вида лекарствени препарати: първия - с противовъзпалителен и обезболяващ ефект (с други думи, просто за облекчаване на съществуването), а втория - леко потискаш развитието на заболяването. През последните години се появи още един вариант - принципно нова група лекарства, създадени чрез генно инженерство и насочени направо към причинителите на имунно-възпалителния процес. Това са така наречените биологични агенти. Някои от тях помагат да се преобърне процеса със 180 градуса при всеки 4 от 10 пациенти. Така че досега нито едно лекарство дори не се е доближавало до такъв успех!

Биологичните агенти имат само един, но съществен недостатък - изключително високата им цена. Eдин курс на лечение струва около 1 500 - 2 000 долара, а той трябва да се повтаря отново и отново.

- Помага ли алкохолът?
- Каквото и да се пише в това отношение по вестници, списания и в интернет, ревматолозите не са съгласни с такива препоръки. Да, от едната страна на везните е обезболяващият ефект, а от другата - сериозният риск: за какъв алкохол може да говорим, когато самите лекарства за лечение на ревматоидния артрит са токсични за черния дроб, за което честно се предупреждава в инструкциите към лекарствата.

- Защо трябва да се прави гимнастика, след като боли?
- Това е задължителен елемент от лечението. Причините са няколко. Първо, слабите мускули са допълнително натоварване за ставите, следователно,

колкото по-малко се движи пациентът, толкова повече се влошава здравословното му състояние

На второ място, ревматоидният артрит засяга мускулите (особено в близост до ставите - на лакътя, бедрата), а физическата активност пречи на този процес.

На трето място ставите се нуждаят от движение, в противен случай те се хранят лошо и стават лесна плячка за болестта. Може би, в пика на болката няма смисъл да се правят, но веднага щом стихне, трябва да се движите!

- В предварителния разговор ми разказахте един много любопитен факт около болестта...
- Казват, че именно на ревматоидния артрит човечеството дължи изобретяването на джакузи.

Преди много години в голямо италианско семейство с фамилията Джакузи, се разболял от ревматоиден артрит един от братята. Какво ли не измисляли роднините, за да улеснят живота на бедния човек! Включително и ниска баня с водни струи в различни посоки, с отопление, с мехурчета за подводен масаж, с много дръжки за по-голямо удобство. Ваната се усъвършенствала непрекъснато, докато от нея не се заинтересували съседи и приятели, а след това - приятели на съседите и съседи на приятелите...

Интервю на Диана ДИМИТРОВА

Източник: http://www.blitz.bg/article/15684