Необходимо е създаването на регистър на фрактурите у нас, според експерти

Близо 290 000 българки в постменопаузална възраст са с остеопороза на бедрената шийка, а заедно с жените, които имат остеопороза на прешлените, общият брой на засегнатите от тази възрастова група достига 400 000. Това стана ясно днес при откриването на семинар за журналисти, посветен на новите възможности за лечение на заболяването. Едва 3% от нуждаещите се жени получават някакво лечение, въпреки че възможностите за това не са малко, като се започне от профилактичния прием на витамин D и се стигне до модерните лечения с високотехнологични медикаменти, алармират специалистите. Фрактурите, особено на тазобедрената става, могат да бъдат изключително тежки, дори в 27 до 30 на сто от случаите у нас те водят до смърт през първата година след инцидента, посочи ендокринологът доц. Михаил Боянов, председател на Българското дружество по клинична дензитометрия. За сравнение той посочи държави като Германия, Дания и Швеция, в които смъртността след фрактури през първата година е била редуцирана до 10-15 на сто в резултат на прилагането на дългосрочни програми за профилактика на остеопорозата.

Абсолютно необходимо е у нас да бъде създаден регистър на фрактурите, подчерта доц. Боянов и изрази надежда, че това ще стане факт с обединените усилия на ендокринолози, ревматолози, ортопеди-травматолози и всички специалисти, които имат отношение към тази патология.

Неблагоприятно отражение за навременната диагностика на остеопенията и остеопорозата има и все още малкият брой дексаапарати за измерване на костна плътност. Засега по този показател – 4 апарата на 1 млн. души от населението, страната ни значително изостава. Препоръките на международните експерти са България да достигне ниво 10 апарата на 1 млн. души от населението – за сравнение, съседните ни държави Гърция и Турция имат насищане от 20 апарата на 1 млн. души.

източник: http://www.zdrave.net/Portal/News/Default.aspx?evntid=mvLaSBG4o88%3D