Вашето ежедневно ръководство за пълноценен живот с анкилозиращ
спондилит
Ако вие или ваш близък живеете с анкилозиращ спондилит, може би се чудите какво можете да направите, за да облекчите симптомите си и да предотвратите прогресията на заболяването, както и какво може да направи вашият ревматолог. Добрата новина е, че много хора успяват да намалят болката и сковаността си с помощта на лекарства, физически упражнения и здравословно хранене. Направата на някои промени в домашната и работната среда, както и използването на помощни средства при необходимост, също могат да ви помогнат да се чувствате по-комфортно и да се движите по-лесно.
Управление на ежедневието и усложненията при анкилозиращ спондилит
Анкилозиращият спондилит (АС) е вид хроничен възпалителен артрит, който основно засяга ставите, лигаментите и сухожилията на гръбначния стълб. Възпалението на
сакроилиачната става — ставата между сакрума, който се намира в основата на гръбначния стълб, и тазовите кости — е основен симптом на заболяването.
Съществуват медикаменти и стратегии за начин на живот, които могат да ви помогнат да се чувствате по-добре и да поддържате оптимално здраве. Работата в тясно сътрудничество с вашия ревматолог и останалата част от екипа ви за здравнигрижи е първата стъпка. Намирането на начини да се чувствате добре физически и психически не винаги е лесно, когато живеете с АС, но е възможно. Тук разглеждаме различни аспекти на живота с анкилозиращ спондилит и как да се справите с често срещаните проблеми.
Диета при анкилозиращ спондилит
Въпреки че няма доказана диета или конкретни храни, които да забавят прогресията на анкилозиращия спондилит или да помогнат за контролиране на симптомите, това не означава, че храненето не е важно за вашето здраве. Балансираната и питателна диета може да ви помогне да останете в добро здраве.
- Поддържайте здравословно тегло. Излишното тегло може да натоварва ставите ви и да ограничи подвижността ви.
- Погрижете се за здравината на костите. Консумирайте храни, богати на калций, и включвайте храни или напитки, обогатени с витамин D, в диетата си. Ако е необходимо, приемайте добавки.
- Избягвайте пушенето и следете консумацията на алкохол. Проучвания показват, че пушенето може да влоши анкилозиращия спондилит, да предизвика проблеми с дишането и да увеличи риска от респираторни инфекции. Алкохолът също носи рискове за хора с АС, тъй като може да взаимодейства с различни медикаменти. Консултирайте се с вашия лекар относно това дали и колко е безопасно да консумирате.
- Намалете приема на наситени мазнини. Някои изследвания предполагат, че по-високият прием на наситени мазнини може да е свързан с по-големи функционални ограничения при хора с АС.
Спазването на тези препоръки може да помогне за поддържане на по-добро общо
здраве и контрол върху симптомите на анкилозиращия спондилит.
Физическа активност при анкилозиращ спондилит
Един уникален (и труден) аспект на болките в гърба и сковаността, свързани с анкилозиращия спондилит, е, че за разлика от други видове болки в гърба, които се облекчават след почивка, при АС липсата на движение може да увеличи дискомфорта. Един от начините да се борите със сковаността в ставите и да поддържате гъвкавост е чрез разтягане. „Като цяло, всякакви движения, които не влошават симптомите ви и ви държат активни, са полезни“, казва Закари Лонг, физиотерапевт от Carolina Sports Clinic в Шарлот, Северна Каролина.
Една от препоръчителните форми на разтягане за хора с АС е контролирана артикулярна ротация (CAR), която включва използване на целия обхват на движение на дадена става.
Редовното практикуване на разтягане и умерена физическа активност може да помогне за поддържане на подвижността, облекчаване на симптомите и подобряване на качеството на живот при анкилозиращ спондилит.
Физическа активност като част от лечението при анкилозиращ спондилит
Упражненията не само облекчават сковаността, ако имате анкилозиращ спондилит; те са важна част от цялостното лечение, според Асоциацията за спондилит на Америка. Най-добрият начин да се уверите, че изпълнявате правилните упражнения с подходяща техника, е да се консултирате с физиотерапевт, който да ви помогне в началото.
Опитайте се да отделяте време за физическа активност всеки ден, дори ако това е само за 20 минути; последователността е ключът към дълготрайни ползи. При АС поддържането на добра стойка е важно във всички аспекти на живота, особено когато се упражнявате: уверете се, че редовно проверявате стойката си по време на тренировките.
Редовната физическа активност и фокусът върху стойката ще ви помогнат да облекчите симптомите и да подобрите общото си благосъстояние.
Източник: https://www.everydayhealth.com/ankylosing-spondylitis/everyday-guide-to-living-well/