Лечение с Упадацитиниб (Ринвок)

Информация за пациенти: Лечение с Упадацитиниб (Ринвок)

Упадацитиниб е „малка молекула“, която действа, като блокира ензими, известни като кинази на Janus (JAK), като по този начин повлиява възпалението при възпалителните ставни заболявания.

За кои пациенти е подходящо лечението с Упадацитиниб?

Упадацитиниб се използва за лечение на ревматоиден артрит и псориатичен артрит самостоятелно или в комбинация с Метотрексат, след неповлияване/непоносимост от предхождаща базисна терапия с две синтетични БМАРЛ (болестмодифициращи антиревматични лекарства). Упадацитиниб се изполва още за лечение на анкилозиращ спондилит като монотераппия.

Как се провежда лечението с упадацитиниб?

Упадацитиниб се приема под формата на таблетка от 15 мг веднъж дневно, независимо от храненията.

Кога настъпва действието?

Съществено подобрение на оплакванията се забелязва след няколко седмици.

Колко дълго се провежда лечението с Упадацитиниб?

Необходимо е лечението да е дългосрочно и приемът на Упадацитиниб да е редовен, дори когато не усещате симптомите на болестта. В противен случай заболяването Ви може отново да се влоши. Намаляване на дозата или спиране на лечението се препоръчва само след консултация с лекуващия ревматолог.

Могат ли да възникнат нежелани лекарствени реакции?

При всеки медикамент могат да възникнат нежелани лекарствени реакции, това важи и при лечението с Упадацитиниб. Повечето нежелани лекарстени реакции, описани в листовката на медикамента са редки, слабо изразени и бързо могат да се овладеят. В редки случаи могат да бъдат сериозни и да се наложи прекратяване на лечението.

Възможни нежелани лекарствени реакции са инфекции на горните дихателни пътища, диария, гадене, уроинфекции, вирусни инфекции като херпес симплекс и херпес зостер. Може да настъпят изменения в кръвната картина, повишение на чернодробните показатели, на стойностите на холестерол.

В случай на повишена телесна температура и/или симптоми на инфекция се свържете с Вашия лекуващ ревматолог за да обсъдите дали лечението да продължи. При тежки инфекции с температура лечението временно се преустановява.

Колко често трябва да се провеждат контролни лабораторни изследвания?

Препоръчва се изследването на острофазовите показстели (СУЕ и/или CRP), ПКК (пълна кръвна картина), чернодробни показатели (АСАТ, АЛАТ), бъбречни показатели (креатинин), липиден статус (общ холестерол, HDL, LDL, триглицериди) 12 седмици след започване на лечението, след това веднъж на 6 месеца.

Какво трябва да знаете при едновременното лечение с други медикаменти?

Информирайте Вашия лекар ако приемате други лекарства. Не се препоръчва едновременен прием с Кетоконазол (лекарство за лечение на гъбични инфекции), Кларитромицин (антибиотик), Рифампицин (лекарство за лечение на туберкулоза).  Упадацитиниб може да се приема едновременно с Метотрексат, но не трябва да се прилага едновременно с други биологични лекарства.

Бременност и кърмене

Упадацитиниб не трябва да се приема повреме на бременност и кърмене. Препоръчва се изполване на ефективна контрацепция повреме на лечението и 4 седмици след спирането му.

Какво още трябва да се има предвид по време на лечение с Упадацитиниб?

Забранено е ваксинирането с живи ваксини. Ваксинация с убити ваксини (напр. Инфлуенца) са безопасни и препоръчителни. Ако Ви предстои операция, лечението се преустановява 3-4 дни преди операцията и се възобновява след напълното зарастване на оперативната рана.

Материалът е подготвен с подкрепата на д-р Десислава Попова