Цертулизумаб е медикамент, който принадлежи към групата на така наречените блокери на тумор-некрозис фактор (TNF-Блокери), които от своя страна са част от биологичните болестопроменчщи антиревматични лекарствени продукти (бБПАРЛ).
Какво предствавляват TNF-Блокерите и как действат?
TNF е медиатор на имунната система, който участва при възникването на възпаление, при възпалителните ставни заболявания. TNF- Блокерите свързват TNF, като по този начин предотвратяват неговото биологично действие и водят до намаляване на болките, отока и прогресирането на заболяването.
За кои пациенти е подходящо лечението с Цертулизумаб?
Цертулизумаб е медикамент, който се използва за лечение на възпалителни ставни заболявания, когато останалите болестопроменящи антиревматични средства имат незадоволителен ефект или водят до нежелани лекарствени реакции.
Как се провежда лечението с Цертулизумаб?
Стандартната доза е 400 мг (= на 2 подкожни инжекции едновременно), поставени на седмица 0, 2 и 4. След това лечението продължава с 200 мг (= на 1 подкожна инжекция) веднъж на 2 седмици. След като Ви бъде показано от Вашия лекуващ лекар, вие можете сами да си поставяте инжекцията.
Кога настъпва действието?
Понякога още в първите дни след инжектирането, но по-често след 2-3 седмици, като максималният ефект настъпва едва след 2-3- месеца.
Колко дълго се провежда лечението с Цертолизумаб?
Необходимо е лечението да е дългосрочно и приемът на цертолизумаб да е редовен, дори когато не усещате симптомите на болестта. В противен случай заболяването Ви може отново да се влоши. Намаляване на дозата или спиране на лечението се препоръчва само след консултация с лекуващия ревматолог.
Може ли да възникнат нежелани лекарствени реакции?
При всеки медикамент може да възникнат нежелани лекарствени реакции, това важи и при лечението с Цертолизумаб. Повечето нежелани лекарстени реакции описани в листовката на медикамента са редки, слабо изразени и бързо могат да се овладеят. В редки случаи могат да бъдат сериозни и да се наложи прекратяване на лечението. Възможни нежелани лекарствени реакции са зачервяване на мястото на убождането, уртикария, сърбеж, затруднено дишане или преглъщане, нарушена чувствителност на кожата, двойно виждане или мускулна слабост.
Тъй като TNF участва в защитата на организма от инфекции, в случай на инфекция не се препоръчва инжектирането на Цертолизумаб. При наличието на симптоми като температура, кашлица, втрисане, трудно зарастващи рани, зъбобол, повръщане, диария, болка при уриниране се свържете с Вашия лекуващ ревматолог, като той ще прецени дали терапията с Цертолизумаб да продължи и какво трябва да се предприеме по-нататък. При пациенти с по-рано лекувано злокачествено заболяване или нововъзникнало такова, както и при пациенти с множествена склероза, Вашият лекуващ ревматолог трябва внимателно да се прецени дали да започне лечение с Цертолизумаб.
Колко често трябва да се провеждат контролни лабораторни изследвания?
Препоръчва се изследването на острофазовите показстели (СУЕ и/или CRP), ПКК (пълна кръвна картина), чернодробни показатели ( АСАТ, АЛАТ), бъбречни показатели (креатинин) 12 седмици след започване на лечението, след това веднъж на 6 месеца.
Какво трябва да знаете при едновременното лечение с други медикаменти?
Ако преди лечението с Цертолизумаб сте приемали Метотрексат, най-често лечението с Метотрексат продължава. За комбинацията на Цертолизимаб с други синтетични болестопроменящи антиревматични средства (Сулфасалазин, Резохин, Лефлуномид) няма достатъчно информация, затова информирайте вашия лекар ако приемате други лекарства.
Бременност и кърмене
Няма противопоказания за лечение с Цертолизумаб повреме на беремнност и кърмене. Изследвания показват, че Цертолизумаб не навлиза в кръвообръщението на плода и не се открива в кърмата.
Какво още трябва да се има предвид по време на лечение с Цертолизумаб?
Забранено е ваксинирането с живи ваксини. Ваксинация с убити ваксини (напр. Инфлуенца) са безопасни и препоръчителни. Ако Ви предстои операция, трябва индивидуално да се прецени за колко време да се прекъсне лечението. Поради описанието на единични случаи на туберкулоза и хепатит по време на лечение с TNF-алфа-блокери, преди започване на терапията трябва да бъдат направени изследвания за туберкулоза и хепатит.
Съхранение, транспорт и пътуване
Цертолизумаб трябва да се съхранява в хладилник при температури от +2 до +8 градуса, но не трябва да замръзва. При пътувания е препоръчително да се използва хладилна чанта.
Материалът е подготвен със съдействието на д-р Десислава Попова