Остеопорозата е заболяване, което се характеризира с понижена костна маса и намалена здравина на костите, поради което те стават лесно чупливи.
Падане или дори леки травми могат да причинят счупване. Счупвания, свързани с остеопороза, най-често се появяват в областта на шийката на бедрената кост в тазобедрената става, китката или прешлените на гръбначния стълб.
Остеопорозата засяга мъже и жени от всички раси. Най-често заeгнати са белите и азиатските жени – особено възрастните жени, които след менопаузата са изложени на най-висок риск.
В ранните фази на болестта няма симптоми, които да подскажат, че нещо се случва. Затова наричат остеопорозата „тихият крадец“.
В по-късните етапи на заболяването може да се наблюдава болка в гръбнака, загуба на височина, прегърбена стойка.
Рискови фактори
- Пол – предимно жените са засегнати от остеопороза
- Раса – бялата и азиатската раса
- Възраст - остеопорозата обикновено засяга жени в менопауза
- Структура на тялото – мъже и жени с фина костна структура
- Фамилна обремененост
- Прием на кортикостероиди за лечение на различни заболявания
- Заболявания на щитовидната жлеза
- Хранителни разстройства
- Нисък прием на калций
Рискът от развитие на остеопороза е по-голям при хора, страдащи от определени заболявания, като цьолиакия, възпалителни чревни заболявания, бъбречни или чернодробни заболявания, някои видове онкологични заболявания, ревматоиден артрит, болест на Бехтерев.
Някои вредни навици, като тютюнопушене, заседнал начин на живот, прекомерна употреба на алкохол, могат да увеличат риска от развитие на остеопороза.
За да се предотврати развитието на остеопороза, трябва да се осигури прием на достатъчно количество калций, протеини, прием на вит. Д (след предварителни лабораторни изследвания, за да се прецени необходимото количество), трябва да се поддържа адекватна физическа активност.
Пациентите с ревматоидни заболявания е добре поне веднъж годишно да изследват нивото на костната си плътност. Изследването се нарича остеодензитометрия. Обикновено се измерва костната плътност в бедрото, гръбначния стълб и предмишницата. Процедурата е с продължителност между 5 и 15 минути, излага пациентите на много малко облъчване и е с висока точност.
Лечение
- Бисфосфонати: Това са лекарства, които намаляват костната загуба и риска от фрактури. Нежеланите реакции включват гадене, коремна болка и симптоми, подобни на киселини.
- Естрогенна хормонална терапия. Тази терапия след менопауза е показала, че предотвратява загубата на костна маса, повишава костната плътност и предотвратява фрактури.
- Естрогенни агонисти или антагонисти, известни също като селективни модулатори на естрогеновите рецептори: Те могат да намалят риска от фрактури на гръбначния стълб при жени след менопаузата.
- Калцитонин: Това е хормон, който помага за предотвратяване на фрактура на гръбначния стълб при жени в менопауза и може да помогне за борба с болката, ако възникне фрактура.
- Паратироиден хормон: Одобрен е за употреба при хора с висок риск от фрактури, тъй като стимулира формирането на костната маса.
- Инхибитори на лиганда на RANK: Това е имунна терапия и нов вид лечение на остеопороза.
- Моноклонални антитела: Денозумаб - намалява значително костното разграждане. Поставя се подкожно на всеки 6 месеца. Може да се използва като алтернатива на бисфосфонатите. Необходима е преоценка на терапията след 5 години. Ако се налага спирането му, задължително трябва да се включи бисфосфонат или друг антирезорбтивен медикамент, за да се намали риска от бързо спадане на костната плътност.