Фибромиалгия

фибромиалгия, болка

Фибромиалгията е едно от най-трудните за разпознаване, диагностициране и разбиране автоимунни, ревматологични заболявания. Основните му прояви са мускуло-скелетната болка и хроничната умора.

Най-честите болезнени точки при фибромиалгия са в областта на раменния пояс и таза. Възможни са обаче и болки по цялото тяло и усещане за пренатоварени мускули без конкретна причина.

Диагнозата се поставя на базата на подробна анамнеза на пациента и серия от изследвания, които да изключат други медицински причини за оплакванията. Поставянето ѝ може да отнеме месеци и дори години.

Причини за възникване на заболяването

Причината за възникване на фибромиалгия не е установена. Смята се, че при хората с фибромиалгия са настъпили трайни промени в централното възприятие на болката и има невроетрансмитерни нарушения. При някои пациенти е установен понижен кръвоток към таламуса, при други има установена единична травма или промени в опорно-двигателния апарат, или предхождаща инфекция, както и силен стрес.

Фибромиалгията засяга най-често жени. Проявява се основно в активна възраст – 20-60 години.

Симптомите включват силни болки в определени точки на тялото или по цялото тяло, чувство за силна умора, скованост, обща отпадналост, силна тревожност, депресия, разстройство на съня, отоци и други. Заболяването значително засяга работоспособността на хората, страдащи от него.

Терапия при фибромиалгия

Най-често при фибромиалгия се предписват антидепресанти и обезболяващи средства. Понякога на хората с фибромиалгия се предписват и мекисънотворни медикаменти за постигане на по-пълноценен сън.

Задължителни за хората с фибромиалгия са аеробните упражнения, като бързо ходене, каране на колело, плуване, йога и др.

Симптомите на заболяването се облекчават и от различни прийоми на източната медицина, например акупунктура, моксотерапия, терапия с вендузи, както и с техниките на мануалната медицина.