Дерматомиозитът е рядко възпалително заболяване, една от трите познати на медицината възпалителни миопатии. Най-честият симптом е слабост в мускулите.
Заболяването може да засегне и деца, и възрастни. Въпреки, че няма лек за заболяването, то може да преминава от само себе си в остри фази до такива, в които няма симптоми.
Какви са причините за възникването на дерматомиозит?
Точната причина не е известна. Автоимунните (ревматични) заболявания са причинени от антитела, които атакуват здравите тъкани. Наличието на компрометирана имунна система (заради вирусна инфекция или други заболявания например), може да допринесе за развитието на дерматомиозит.
Кой може да развие дерматомиозит?
Заболяването се среща най-често при възрастни между 40 и 60 г. и деца между 5 и 15 г. Заболяването засяга повече жени, отколкото мъже.
Какви са симптомите?
Най-често заболяването се проявява с кожни обриви по лицето, гърдите, или лактите, които могат да се появят в червен или лилав цвят.
Сред най-честите симптоми е и мускулна слабост, която се влошава с времето. Тази мускулна слабост обикновено започва от шията, ръцете, бедрата и може да бъде усетена и във всички части на тялото.
Други симптоми:
Мускулна болка
Мускулна чувствителност
Проблеми с преглъщането
Проблеми с белите дробове
Твърди калциеви формирования под кожата (най-вече при деца)
Умора
Загуба на тегло
Треска
Поставяне на диагноза
Дерматомиозитът се смята за сравнително лесен за диагностициране заради характерните обриви. Вашият лекар може да ви диагностицира с кожен дерматомиозит, ако нямате мускулна слабост. Други тестове, които могат да се направят за поставяне на диагноза, са:
ЯМР
Електромиография
Кръвни тестове за мускулни ензими и антитела
Мускулна биопсия
Кожна биопсия
Лечение на дерматомиозит
Въпреки, че няма лек за заболяването, се провежда поддържаща терапия, която в повечето случаи се състои от кортикостероиди и имуносупресори, както и интравенозен имуноглобулини. Прилага се и физикална терапия, антималарици, хирургия, лекарства за намаляване на болката и др.