Д-р Борян Бужов е специалист по нервни болести, традиционна китайска медицина и мануална Терапия.
Д-р Бужов завършва медицина през 2000 г. с отличен успех и веднага е зачислен като редовен докторант и специализант към Катедра „Нервни болести“ към Медицински Университет – София. Защитава доктората си през 2005 г. и придобива званието доктор по медицина. През 2006 г. придобива специалност по Нервни болести.
През 2012 г. д-р Бужов завършва квалификационните курсове за следдипломно обучение към Медицински Университет – София в областта на мануалната медицина. Оттогава работи като специалист по мануална медицина в тясно сътрудничество с председателя на Българското дружество по мануална медицина на вертеброгенните Заболявания. Редовно посещава допълнителните квалификационни курсове на Дружеството, а през 2013 г. е избран за негов секретар.
През 2013 г. започва специализация по Традиционна Китайска Медицина към Българското Дружество по Традиционна Китайска Медицина. От средата на 2015 година работи активно като иглотерапевт.
Ще Ви разкажем как иглотерапията би могла значително да намали болките при хроничните ревматологични заболявания в интервюто с д-р Бужов.
Бихте ли ни разказали за кои заболявания е подходяща акупунктурата, какви други видове лечение провеждате, освен този метод?
Акупунктурата помага за много заболявания. Световната здравна организация, препоръчва , тя да бъде използвана изпреварващо, като предпочитан метод на лечение при около 60 заболявания. Тя се позовава на контролирани клинични изпитания в тази област. Акупунктурата може да бъде изключително ефективна, особено при ревматологичните заболявания.Тя дава добри възможности , но често се използва в много по-късен етап, когато заболяването вече е много хронифицирано. Американците са първите , които разпознават акупунктурата като средство за повлияване на болката и показват механизмите, по които тя работи..
Кои са основните методи на китайската медицина?
Тя има няколко основни метода, като водещите са фитотерапията и акупунктурата.
Какво представлява фитотерапията?
За съжаление ние нямаме много добър достъп до тази методика, тъй като не всички китайските билки, които се използват са налични, а други трудно се намират. Тяхната обработка също е проблем. Така например в Китай на Вас биха ви приготвили , вашата индивидуална доза, за деня за конкретния час на приемане, в рамките на седмицата или на месец. Така Вие имате възможност да провеждате едно системно лечение с тези билки. Те се изписват веднага след поставяне на диагнозата и обикновено между седмица и две, след така изписаната терапия, се провежда контролен преглед, след което терапията се актуализира, спрямо Вашето конкретно състояние към момента. Акупунктурата обаче е тази, която работи много добре и тя е основния метод на традиционната китайска медицина, който се практикува в България.
Лекувате пациентите си чрез притискане на т.н тригерни точки. Обяснете ни, как се извършва този тип лечение? Какво представляват те?
Тригерните точки са зони в мускулите с различни размери, които точки могат да бъдат изключително малки и трудно да бъдат открити. Те представляват „удебеления“ в мускулните влакна и това са точки или зони , които са разположени вътре в мускулите и са представени чрез тези „удебелени“ мускулни влакна. Те се дължат на натрупването на контрахирани (съкратени) миофибрили. В момента, в който настъпи едно такова „патологично мускулно съкращение“ се нарушават кръвотока и храненето на мускулите, поради което настъпва болката. Тя се дължи на натрупването на продукти на обмяната, които не могат да бъдат „отмити“, образно казано от мястото на болката. Ето защо пациентите страдат много и ако не се предприемат съответните професионално адекватни мерки, тези оплаквания може да хронифицират.
Кои ревматологични заболявания могат да бъдат лекувани с иглотерапия и кой метод помага най-много на пациентите?
Фибромиалгията, ревматоидния артрит и регионалните ставни болкови синдроми – например замръзналото рамо са заболяванията , които се повлияват добре от иглотерапия. Фибромиалгията в частност е доста често срещано заболяване сред представителите на нежния пол и статистиката показва, че честотата й нараства в последните години. Тя трябва да се разглежда като един континиум, развиващ се от най- повърхностно разположените структури на тялото – кожа и подкожие, разпространяващ се в дълбочина и в последствие достигащ до мускулите. Когато болката достигне до дълбоките слоеве, ситуацията е тежка.
При фибромиалгията обаче, болката при докосване е много силна, не ги ли боли много пациентите Ви, на които слагате игли?
Поставянето на иглите, въобще не е задължително да бъде болезнено. Има точки, за които се знае, че са болезнени, но това не са основните точки, които се използват в лечението на фибромиалгията. При нея има два подхода на лечение – предимно симптоматичен и предимно патогенетичен. При симптоматичното лечение обикновено се работи по акупунктурните точки на меридианите преминаващи през конкретната анатомична област. При патогенетичното лечение процедурите са насочени към повлияване на процесите довели до настъпването на болката. Когато се използват т.нар. „Ashi“ точки, обикновено терапевтът убожда най-болезнената точка и усеща как мускулните влакна потрепват под иглата му и точно тогава пациентите могат и обикновено изпитват болка. Изключително добри ефекти има тази процедура независимо от моментния дискомфорт. Веднага след това пациентите усещат изключително подобрение.
Кои са основните групи медикаменти в лечението на болковите синдроми според западната медицина и как акупунктурата може да допринесе в лечението на болката?
Не бива да забравяме основните метод за лечение на болковите синдоми от западната медицина, които са: обезболяващите лекарства, нестореидните противовъзпалителни медикаменти и антидепресантите. За съжаление обаче, дългосрочното им използване крие и някои други рискове за здравето на пациентите, свързани с нежелани лекарсвени реакции. В дългосрочен план може да настъпи и изчерпване на ефектите на тези лекарства. При някои от тях успоредно с лечението се налага да се приемат и допълнителни лекарства, които да предпазват пациентите от често настъпващите нежелани реакции, каквито са например гастропротекторите при прием на нестореидните противовъзпалителни медикаменти. Акупунктурата може да допринесе, като се използват по-ниски дози медикаменти, да се намали честотата на нежеланите събития, да се подобри поносимостта на пациентите и да се постигне по-добър „къмплайънс“ от тяхна страна в приема на лекарството. По-важното е, че може да се постигне по-пълен контрол върху хода на заболяването, както и че може да се използва като единствен метод на лечение по преценка на лекаря.
Антидепресантите как влияят на болковите синдорми?Трудно ли е отказването от тях?
Антидепресантите са доказали своята ефективност в лечението на хронични болкови синдроми ш в частност при фибромиалгията. Добре е използването им да става успоредно под контрола на психиатър, когато се касае за дългосрочно лечение и реакция от страна на лекаря при настъпване на някои от честите нежелани реакции. Едновременното използване на методите на западната медицина и на традиционната китайска медицина и на мануалната терапия би гарантирало много по-добри резултати и настъпването на много по-малко такива реакции.
Колко често се пациентите трябва да посещават иглотерапевт? Колко процедури се препоръчват?
Процедурите, които се препоръчват са минимум 10, но няма конкретна бройка за това колко процедури трябва да се направят. Много е индивидуално, тъй като пациентите идват в различни етапи от развитието на заболяването. Ако заболяването е по-хронифицирано, е необходимо процедурите да се провеждат по-дълъг период от време.
Обикновено в началото посещенията са чести – по два три пъти седмично, след това те могат да бъдат разредени във времето. След това може и поддържащо да се идва през една две седмици.
Какво Вас ви одухотворява в работа и живота?
Удовлетвореността трябва да идва от резултатите от работата на лекаря. Когато лекарят започва да вижда резултатите от работата си, това допълнително го мотивира и лекарят продължава с желание да работи и да се развива. Медицинската професия изисква постоянно да се чете, да се учи, за да бъде лекарят в крак с новостите. Пациентите могат да ни оценят най-добре, те могат да ни мотивират все повече и повече.
автор: Мария Христова