4 ползи от упражненията при хора с лупус

Когато си с лупус, самата мисъл за упражнения може да бъде болезнена. Вероятно се чувствате изморени, ставите ви болят и искате да почивате. Но според проучване, упражненията могат да помогнат на хората с лупус да изградят по-здрави мускули, да предотвратят сковаността на ставите, да контролират умората и да избягват качването на тегло. Предварително се консултирайте с лекар, тъй като определени движения може да се окажат проблемни, ако имате подути стави или мускулна болка.


Ето четири ползи, които може да извлечете за здравето си ако сте с лупус и правите упражнения. Открийте и няколко съвета, които ще ви помогнат да започнете.


1. Упражненията могат да ви направят по-силни и по-гъвкави.


Д-р Дейвид Уовси, професор по медицина в Университета на Калифорния в Сан Франциско препоръчва леки упражнения. Това има положителен ефект върху мускулната сила, облекчава мускулната скованост и повишава обема на движение.
Американският колеж по ревматология предлага хората с лупус да правят четири типа упражнения: за гъвкавост, за сила, аеробни и за координация.
•    Упражненията за гъвкавост включват стречинг  и упражнения за обем на движение. Те могат да намалят сковаността и да помогнат за по-добра подвижност.
•    Упражненията за сила, като тренировката със съпротивление и вдигането на тежести,  кара мускулите не само да работят за сила, но и за ставна издръжливост.
•    Аеробни упражнения – „кардио“ – включва активности като танци, водни упражнения, колоездене и ходене. Тези упражнения използват големите мускули на тялото. Аеробните упражнения подобряват функциите на сърцето и белите дробове.
•    Упражненията за координация като тай чи, йога и пилатес могат да подобрят стойката, баланса, координацията, които са много важни при хора с лупус.


2. Упражненията могат да подобрят психическото ви здраве.
Според изследвания до 60% от хората с хронично заболяване също преживяват и клинична депресия. За щастие, упражненията могат да спомогнат за подобряването на симптомите на клинична депресия. Проучване от 2008 г., публикувано в British Journal of Sports Medicine сочи, че 20 минути физическа активност на седмица води до по-ниски нива на депресия след упражнения. Дори ежедневните дейности като работа в градината, разхождане на домашен любимец и занимание с домакинска работа се асоциират с по-ниски нива на дистрес.


3. Упражненията могат да намалят умората.
Умората е един от най-честите симптоми на лупуса. 80% от пациентите посочват, че се чувстват изтощени, и изморени. Да започнете да правите упражнения може да ви се струва точно обратното на това, от което имате нужда. Но упражненията могат да намалят умората ви и да повишат енергията ви. В анализ на над 70 проучвания по темата, се оказва че 90% от проучванията сочат, че упражненията подобряват тонуса.


4. Упражненията могат да помогнат срещу страничните ефекти от лечението с лекарства.
Някои често предписвани медикаменти при лупус, особено кортикостероиди, могат да причинят покачване на телесното тегло. Също така може да се появи покачване на кръвното налягане, холестерол, кръвна захар и др. Стероидите могат често да причинят повишаване на апетита. Хората, които приемат тези лекарства могат да контролират тези странични ефекти чрез упражнения всеки ден.

 


Хората с лупус трябва внимателно да планират тренировките си, като ги съобразят с медицински съвет. Упражненията са добри за вас но, ако не се съобразят с лекарското предписание, може да подействат зле на здравето ви. За да сте сигурни, че няма да има проблем, последвайте тези пет съвета:


Говорете с лекаря си. Всеки човек с лупус има различна издържливост по отношение на физическата активност. Работата с медицински специалист ще помогне да намерите точните упражнения за вас и да си поставите реалистични цели.


Бъдете постоянни и не прибързвайте. Не започвайте с екстремни упражнения, с цел бързо да напреднете. Упражненията могат да ви помогнат да се справите със симптомите на лупуса, започвайки бавно и повишавайки нивото на интензивност, когато е нужно. Ще имате повече ползи ако тренирате редовно с по-малко повторения, отколкото ако се упражнявате рядко, но с голямо натоварване. Спазвайте зададения ритъм на упражненията и почивайте между сериите. Ако прекалите или се откажете от упражненията е възможно да усетите дори повече мускулна и ставна болка.


Правете леки упражнения. Правете джогинг, вдигане на тежести, аеробика, само с разрешение на лекаря си. Като цяло хората с лупус имат по-добър и продължителен ефект от леките упражнения като плуването, йогата, ходенето и стречинга.


Направете си дневник за упражнения. Дневниците за упражнения имат много ползи. Използвайте дневник, за да си поставите цели и да следите напредъка си. Виждайки своя успех с времето е нещо, което може да ви окуражи още повече. Дневникът може и да ви помогне да прецените кои упражнения сработват по-добре за вас. Обърнете внимание как се чувствате физически и емоционално след тренировка. Пишете в дневника си дори когато не искате да се упражнявате и не се чувствате добре. Дневникът може да ви помогне да видите особености и симптоми на заболяването.


Намерете приятели.  Упражненията с други хора може да е много забавно, докато когато сте сами, това може да е скучно е не дотам приятно занимание. Когато се упражнявате с друг човек, бъдете сигурни, че другият разбира ограниченията и целите, които имате. Ако се упражнявате в група, хората в нея винаги могат да ви вдъхновят да се упражнявате, дори когато нямате настроение. Друга възможност е да се включите в групи за водна гимнастика, тай чи и йога. Участието в група предоставя различна социална обстановка, където може да създадете нови приятели и да имате напредък с помощта на останалите.


По статия на: webmd.com