Причината за възникване на реактивен артрит не е напълно изяснена. Засега се знае, че за това е отговорно взаимодействието на генетично предразположена имунна система с определени инфекциозни агенти. Той е хронична форма на артрит, която се характеризира със следните три особености:
- възпаление на ставите, което се развива една до три седмици след прекарване на пикочно-полова или чревна инфекция;
- възпаление на очите, като най-често засегната е лигавицата, покриваща бялото на окото - конюнктива и тогава възпалението се нарича конюнктивит;
- възпаление на пикочната, половата или храносмилателната система.
Кой боледува?
Реактивният артрит възниква най-често при пациенти между 30 и 50-годишна възраст, но може да засегне хора във всяка възраст, включително и деца, след като са боледували от чревни инфекции.
Формата, която се развива след инфекция на половите органи и пикочните пътища, се среща много по-често при мъжете и е известна като синдром на Райтер. Формата, развиваща се след чревна инфекция, се среща с еднаква честота както при мъжете, така и при жените.
Ставите, най-често засягани от възпалението при реактивния артрит, са коленните, глезенните, китковите и малките стави на ходилото. Обикновено засягането е асиметрично (т.е. при две симетрични стави, напр. две колена, възпалена е едната става в едната половина на тялото, докато другата не показва болестни изменения) и са засегнати една или няколко стави в тялото (рядко повече от 3-4, такъв артрит се нарича олигоартрит).
Възпалението на споменатите стави се изявява с болка, скованост, подуване, затопляне и по-рядко зачервяване. То може да обхване всички ставички и тъкани на един пръст (на ръката или ходилото), което води до цялостното му подуване (пръстът заприличва на наденичка и състоянието се нарича дактилит). Подбно засягане на пръстите може да се наблюдава при псориатичния артрит и болестта на Бехтерев.
Възпалението на гръбначния стълб може да предизвика скованост и болка с ограничение на движенията във врата, кръста или целия гръб. Може да засегне и хрущяла - най-често това се наблюдава в хрущяла около гръдната кост, където предните краища на ребрата се залавят за нея, което предизвиква болка в гръдната област. Състоянието се нарича костохондрит. Възпалителният процес нерядко засяга и местата, където сухожилията на мускулите се съединяват с костите (тендинит, инсерционит), което предизвиква спонтанна болезненост и силна болка при съкращение на определени мускули и мускулни групи.
Възможно е да се появят и други оплаквания като:
- Възпаление на бялата част на окото (конюнктивит) и на оцветената част - ириса (ирит, иридоциклит), които се срещат най-често в ранния период на реактивния артрит. Възпалението може да се обостря и стихва периодично. Конюнктивитът може да протече с болка или безболково, само със зачервяване на окото и със засилена слъзна секреция, докато възпалението на ириса обикновено предизвиква сериозна болка, засилваща се при насочване на погледа към ярка светлина.
- Възпалението на пикочните пътища обикновено засяга долната им част, като най-често страда уретрата (тръбичката, през която се оттича пикочният мехур и която се отваря на върха на члена или между малките срамни устни). Усеща се като парене и смъдене при уриниране и/или изтичане на гноевидна материя. Отвърстието и на главичката на члена, лигавицата и кожата около главичката могат да бъдат зачервени и мацерирани. Засягането на пикочния мехур причинява чести позиви за уриниране и чувство за неизпразнен мехур.
- Възпалението на простатата (простатит) се изявява с тъпи болки в дъното на таза и силни болки при семеизпразване (еякулация).
- Образуване на открити ранички по твърдото и мекото небце, а нерядко и по езика, които често остават незабелязани, тъй като не причиняват болка.
- Възпалението на дебелото черво се изявява с диария, наличие на гной или кръв в изпражненията, както и чести позиви за ходене по голяма нужда.
- Възпалението на аортата възниква много рядко и може да причини недостатъчно затваряне на платната на аортната клапа.
Лечението на ставното възпаление се осъществява със следните средства.
Рехабилитация и физиотерапия
Включва комплекс от упражнения за мускулна сила и обем на движение, използване на лед и топлина, ултразвук, инфрачервени лъчи, микровълни, йонофореза и др.
Противовъзпалителни лекарства
Обикновено се започва с нестероидни противовъзпалителни средства. Това са голям брой лекарства, които повлияват на подуването, на болката на ставите и на другите възпалени органи. Към тях спадат индометацин, аспирин, толметин, сулиндак, пироксикам и много други, произвеждани под различни търговски наименования. Продължителната им употреба често води до изява на нежелани реакции, като стомашен дискомфорт, образуване на стомашна язва и дори кървене от храносмилателния тракт. За избягване на тези странични реакции е препоръчително тези лекарства да се приемат след хранене. При по-новите представители от тази група, като нимезулид, целекоксиб и др., тези странични ефекти са сведени до минимум. Лечението продължава до отшумяване на симптомите на възпаление. Обикновено нестероидните противовъзпалителни средства са в състояние да облекчат трайно тези симптоми. При неуспех на лечението се прибягва до употребата на кортикостероиди - преднизон и производните му, произвеждани под различни търговски наименования. Те са мощни противовъзпалителни средства и се прилагат при по-тежки и дълго продължаващи случаи на реактивен артрит.
По материали на: www.blitz.bg