Май - месецът за борба с лупуса и болестта на Бехтерев


През месец май отбелязваме дните за борба с едни от най-коварните ревматологични заболявания – лупус и болест на Бехтерев.

Преди около 9 години инициативен комитет инициира отбелязването на 10 май като Световен ден за борба с лупуса. Тогава хора от 13 държави се обединяват в желанието си за повече информираност на обществото и впрягане на всички възможни ресурси в търсенето на по-добър и ефективен лек срещу болестта. При това състояние на имунната система тялото атакува кожата, но често и вътрешните органи, което води редица усложнения и в крайна сметка – до значително скъсяване на живота. На сайта, посветен на каузата Световен ден за борба с лупуса – www.worldlupusday.org, стои снимката на музикантът Джулиан Ленън, син на Джон Ленън. Джулиан се посвещава на борбата с лупуса, след като приятелката му от детинство – Луси Водън, умира на 46 години вследствие на това заболяване. Името на Луси ще остане завинаги в историята, поради факта, че Джон Ленън я е увековечил в песента си ‚Lucy in the Sky of Diamonds’. Джулиан също пише песен за нея, която предоставя за кампанията срещу заболяването.

Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България (ОПРЗБ) ще отбележи 10 май с пресконференция. Отскоро ОПРЗБ положи началото на битката за българските пациенти с лупус. Подобно на останалите пациенти с ревматологични заболявания и броят на хората с лупус е неизвестен, което дава повод за много въпроси като – как държавата преценява нуждите и лечението на тази група пациенти?

Болестта на Бехтерев се „радва“ на доста повече популярност у нас заради активната дейност на Българското сдружение на болните от болест на Бехтерев – Анкилозиращ спондилит (БСБББ-АС), както и на ОПРЗБ. На 5-ти май 2012 г. отбелязахме Световния ден за борба с болестта  (познат още като Световен ден за информираност за анкилозиращия спондилит). В стремежа си да подобрят живота и лечението на хората, страдащи от това състояние, организациите продължават да инициират различни събития. Организират се и групови рехабилитации, които са от голямо значение при болестта на Бехтерев. Всъщност именно движението и рехабилитацията могат да забавят изкривяването на ставите, болката и инвалидизирането, от което страдат тази група болни. Битката за това държавата да проумее този факт се оказа трудна и вероятно ще е много дълга. Но това не ни обезкуражава.