Какво знаем за смяната на стави?

Дефиниция и причини
Когато една става се увреди, така че да намали значително обема на движение и има болка при покой, може да се наложи операция.  Степента на увреждане определя каква трябва да е операцията и дали трябва да има частична намеса или цялостна смяна на ставата. Причината за увреда на става обикновено са артрит или нараняване при инцидент.
Кога е наложителна операция?
Една от причините за пристъпване към операция е болката. Когато има болка при покой, има по-голяма вероятност за оперативна намеса. Важен е факторът движение - ако то е силно ограничено, операцията също е предпочитан метод за лечение.
Кои стави подлежат на смяна?
Oбикновено се сменят стави като тазобедрена и коляно - те се увреждат по-често, защото са най-натоварени с тежестта на тялото. Другите стави, които подлежат на смяна са: рамо, лакът, китки, пръсти и крака.
Превенция
Наднорменото тегло вреди на силно на носещите стави. Ето защо се препоръчва при опасност от увреда и поява на симптоми, теглото да се намали. Също така трябва да се избягва работа, която изисква многократно повтаряне на едно и също движение. Не бива да се пренебргва и генетичната предразположеност към артрит.
Позитиви и възможни нежелани реакции
Смяната на става обикновено има много добро влияние върху функциите на тялото. Изкуственото коляно обикновено има живот поне 15 години. След това трябва да се мисли за смяната му. Тазобедрената става може да издържи повече от 20 години с нормална функция. Рехабилитацията е наложителна, особено при частичните протези, за да може да се заздравят тъканите и мускулите около ставата.
Винаги съществува риск от инфекция по време на операцията. Когато се поставя имплант, рискът е малко по-висок от обикновено. Затова се прилагат антибиотици. Инфекцията може да се появи години след операцията. Инфекции на други места в тялото може да достигнат до изкуствената става.  Ето защо трябва да се отделя повече внимание при такива случаи.