Д-р Петьо Брезоев, дерматолог, заместник-председател на сдружението на частно практикуващите дерматолози
Той отговаря на въпроса на Маркова от София
Локализираната склеродермия (известна и с името морфея) представлява кожно заболяване, което за щастие не се среща много често и засяга както възрастни, така и деца. Тази дерматоза се развива в резултат на увеличеното натрупване на един белтък на съединителната тъкан на кожата, наречен колаген.
Колагенът може да се натрупва в различни слоеве на кожата или във всичките й слоеве, като в зависимост от това морфеята може да протича с различни по вид промени по кожата, някои от които протичат по-тежко с промени в подвижността на ставите и атрофични изменения, а други- по-леко. Доброто е, че не се наблюдава засягане на вътрешните органи, както при някои други видове склеродермия, като заболяването протича доброкачествено и има тенденция за самоограничаване и в рамките на 3 до 5 години може кожните промени да изчезнат.
При някои форми на локализираната склеродермия, особено когато се засяга кожата над ставите, може да се стигне до ограничение на движенията. Причините за появата на морфея са недобре изяснени. Смята се, че може да възникне в резултат на някои вирусни инфекциозни заболявания като варицела, морбили или други инфекции, като борелиоза. Има описани случаи на поява след БЦЖ и тетанус ваксинация. Нито един от тези причинители обаче не е доказан със сигурност. Понякога причината може да бъде и локална травма на кожата, но при всички случаи е налице наследствено предразположение при хората, развили заболяването.
Морфеята има сравнително разнообразна морфология (вид на обривите), а често с подобни изменения могат да протичат и други кожни заболявания, поради което е много важно точната диагноза да бъде поставена от специалист. Неговата задача е да разграничи почти еднакво изглеждащите понякога изменения, наблюдавани при напълно различни заболявания, и да започне съответната ефективна терапия. За нуждите на точната диагноза може да се наложи вземането на малко парченце кожа (биопсия) и хистологичното му изследване.
Към настоящия момент съществуват различни терапевтични схеми на лечение на морфеята, като едни методи повлияват основно някои от клиничните форми, а при други са неефективни, но дефинитивното лечение невинаги е възможно. В началните етапи на заболяването, когато засегнатата кожа е предимно възпалена, но отложеният колаген все още не е в голямо количество, резултатите от лечението са много по-добри. При напреднало заболяване с много уплътнена кожа, ефект от терапията се постига по-трудно и е желателно да се комбинира с физиотерапевтични процедури, особено ако уплътнените кожни изменения са в зоната на стави и ограничават движенията.
Прогнозата на заболяването е добра, като се очаква в рамките на 3 до 5 години обратното развитие и изчезване на кожните изменения, понякога дори без лечение.